מאת: תומר קאפ, מנהל הספרייה לקולנוע ע"ש זאב רב נוף וג'רי וינטראוב

הספרייה לקולנוע ע"ש זאב רב נוף וג'רי ויינטראוב הוקמה בשנת 1994 ע"י אלון גרבוז, מייסד ומנהל הסינמטק התל האביבי (הסינמטק החל לפעול ברחוב פומבדיתא כמועדון קולנוע לחברים בחודש מאי של שנת 1973). הספרייה בסינמטק מהווה את מרכז המידע הגדול ביותר בארץ לתחום הקולנוע הישראלי והבינלאומי. הספרייה הינה ייעודית לתחום קולנוע, ומבחינה מקצועית מוגדרת כספרייה מיוחדת ולא ספרייה אוניברסיטאית (היושבת במוסד לימוד) או ספרייה ציבורית. בספרייה חומרים רבים הקשורים לקולנוע: ספרות מקצועית ואקדמית, קטעי עיתונות משנות החמישים ועד היום מהמהדורה המודפסת, צילומים וכרזות קולנוע, כתבי עת כרוכים, תקליטי פסי קול, תסריטים וכמובן עותקי סרטים בפורמטים נגישים. הספרייה פתוחה לחוקרי קולנוע, אנשים מתעשיית הקולנוע, סטודנטים ותלמידים וכמובן לקהל הרחב.

ראוי לציין את המכון הישראלי לקולנוע שפעל משנת 1973 עד 1998 בתל אביב מייסודו של נחמן אינגבר ובו פעלה ספרייה לקולנוע בניהולו של דני ורט, נאווה רייך ודר. דרור יזהר. אוסף ספרי הקולנוע של זאב רב נוף, יו"ר איגוד המבקרים בישראל, שהיה חבר בהנהלת המכון עד שנת פטירתו בשנת 1979, הועבר לספרית המכון. מדובר בכמות לא מבוטלת של ספרות מקצועית שזאב רב נוף המנוח אסף במשך כל ימי חייו. עם סגירת המכון ספריית הסינמטק התל האביבי קיבלה את מרבית האוספים של המכון.

ספריית הסינמטק נפתחה בשנת 1994 במסגרת חזונו של אלון גרבוז לייצר סינמטק ישראלי מקביל למודל הסינמטק הפריזאי (סינמטק שבו מתקיימים גם ארכיון לאחזקת עותקי פילם של סרטי קולנוע וגם ספריית עיון לקהל הרחב). בסינמטק ירושלים הוקם ארכיון עותקי פילם ובסינמטק תל אביב הוקמה ספריית עיון. בתוך ספריית העיון הוקמו עשרות עמדות צפייה אישיות וזוגיות, עמדות כתיבה, ישיבה וקריאה לצד אוספי פריטים מגוונים מעולם הקולנוע.

שיטת המיון והמפתוח הנהוגה בספריית הסינמטק נקראת FIAF (International Federation of Film Archives)  והיא ייחודית לניהול פריטים הקשורים לקולנוע ולטלוויזיה. FIAF הינו ארגון בינלאומי שהוקם בשנת 1938 בפריז במטרה לייצר שיתופי פעולה בין ארצות מכל העולם בתחום הקולנוע. ארבעת הארכיונים המרכזיים שלקחו חלק בייסוד הארגון: הסינמטק הצרפתי בניהולו של הנרי לנגלואה (Henri Langlois), ארכיון הרייך הגרמני, ארגון הקולנוע הבריטי (BFI) ומוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק (Moma).

ספריית הסינמטק אינה ארכיון המחזיק עותקי פילם כדוגמת ארכיון סינמטק ירושלים, ארכיון שיפלברג, ארכיון סם שפיגל ועוד אלא משלבת אוסף סרטים נגיש (המצוי כקבצי מחשב, וקלטות VHS , DVD) המונה 40 אלף עותקים לצד אוספי חומרים אחרים. היא גם נבדלת מספריות ציבוריות "קלאסיות" המחזיקות בעיקר אוספי ספרים. אופייה המיוחד של הספרייה מבחינה מקצועית משפיע על שיטת העבודה של ספרן הקולנוע שמתמודד עם חומרים אודיו ויזואליים מגוונים בעידן שבו אנו עדים להאצה מתפתחת בטכנולוגיות חזותיות על רקע עידן הרשת והאינטרנט. על כך במאמר הבא: סביבת העבודה של ספרן הקולנוע בספריה של סינמטק תל אביב.