בשנת 1978, נפתחה ספריית בית אריאלה במשכנה החדש והנוכחי ברחוב שאול המלך. לאחר שנים של פעילות,  ב–2010 החלה עבודת שיפוץ שחלקה הראשון מסתיים בימים אלו. מטרת השיפוץ היא חלק מתכנון שלם למתחם התרבות במקום, שכולל גם את מוזיאון תל אביב לאמנות, את בית האופרה ואת תיאטרון הקאמרי.

לכבוד השיפוץ, מראיינת נעמה ריבה, הארץ, את מנהלת הספרייה מרים פוזנר ואדריכלית השיפוץ, שמספרות כי השינויים בבית אריאלה הם חלק ממגמה עולמית בעידן בו לעתים אין צורך בספר כדי לרכוש מידע ותפקידה של הספרייה היא להפוך למבנה פתוח ולהתחבר למוסדות תרבות נוספים.

בעבר היו הספריות מקום מסוגר למדי שמיועד בעיקר להשאלת ספרים, וקצת לעיון במקום. היום, בעקבות המהפכה הדיגיטלית והשינוי באופן צריכת המידע, אין לרוב האוכלוסייה, בוודאי לא לצעירים שבה, צורך בספר כדי לרכוש מידע. אלא שבמקביל למהפכה הדיגיטלית מתרחשת בעולם מהפכה עירונית: רוב האנשים היום חיים בערים והם מחפשים חללי שהייה למפגשי עבודה ולימוד. הספריות ברחבי העולם מתחילות לתת מענה לצורך זה והן הופכות למרחב שהייה ציבורי מרכזי בעיר.

במקביל לכך, גם הארכיטקטורה שלהן משתנה: קומת הקרקע הופכת לשקופה ומזמינה יותר, והיחס בין הספרים ואולמות התצוגה שלהם לבין מרחבי השהייה של המבקרים — השתנה לחלוטין. פוזנר מציינת עוד כי הספריות ברחבי העולם הן למעשה המקומות הציבוריים המקוּרים היחידים בעיר שפתוחים לקהל ללא תשלום.

התפתחויות חדשות אלו מדגימות כיצד השינויים העדכניים שעוברים על תחום הספרנות יכולים להיות מרתקים ומעוררי השראה

לכתבה המלאה