היסטוריית ההקמה של הספרייה

בשנת 1997 התפצלה מכללת אורט סינגאלובסקי מקריית החינוך ע"ש סינגאלובסקי אשר כללה גם את בית הספר התיכון ואת חטיבת הביניים. בתהליך זה הועברו ספרים מן הספרייה המשותפת של המוסד החינוכי הוותיק שנוסד בשנות החמישים של המאה העשרים. וכך החלה להתפתח מחדש ספריית מכללת אורט סינגאלובסקי, שהחלה דרכה כ"חדר עיון". בהתחלה היא שכנה באולם קטן בבניין המרכזי של המכללה, שנוצר למעשה מחיבור של שתי כיתות לימוד. הספרים היו מסודרים ב"ח" במדפים צמודים לארבעת קירות האולם. ובמרכז היו שולחנות וכיסאות לישיבה ולעיון.

באוקטובר 2004 נחנך המבנה החדש של הספרייה בבניין 7 בקמפוס, אשר שימש עד אז מסגריה/רתכייה. תכנון הספרייה נעשה על ידי האדריכלים אבי יובינר ואילנה זוסמן (אדריכלי מרכז אורט).

ייחוד האוספים והשירותים לקהל

הספרייה נועדה לשרת את:

  • הסטודנטים הלומדים לתואר הנדסאי וטכנאי במגוון מקצועות ומסלול השלמה לתואר BA בלוגיסטיקה בשיתוף אוניברסיטת בר אילן.
  • הסטודנטים בקורסים ללימודי תעודה של אורט
  • סגל המרצים והעובדים

ייחודה של הספרייה בעבור קהל הסטודנטים הוא בהיותה מקום מטופח, שקט ואסתטי המאפשר להם לשבת וללמוד באופן עצמאי, בעמדות המחשב ובהן כל התוכנות הנלמדות במכללה בתחומים המקצועיים המגוונים: עיצוב, תוכנה, אלקטרוניקה, תעשייה וניהול, מכונות ועוד.

ייחוד נוסף הוא במגוון הספרים ובכמותם – השייכים לתחומי הלימוד במכללה. זו ספרייה מקצועית/טכנולוגית ברובה וזו ההתמחות שלה. הספרייה עשירה במיוחד בתחומי החשמל והאלקטרוניקה, המכונות, תעשייה וניהול, עיצוב ואדריכלות. יש בה עושר של ספרי פתרונות ותרגול להנדסאים. יש בה גם ספרים בעלי ערך היסטורי בתחומים המקצועיים הנ"ל. לפני שנים אחדות הועברו אלינו גם כל ספרי האדריכלות מספריית אורט טכניקום בגבעתיים ויש בהם ערך לאספנים. למשל כרכים של כתב העת "תוויי" לאדריכלות ישראלית ועיצוב. הספרים ממוינים בשיטת דיואי.

עוד ייחוד של ספריית מכללת אורט סינגאלובסקי הוא בספרי פרויקט הגמר להנדסאים של הסטודנטים במקצועות: אלקטרוניקה, חשמל, תעשייה וניהול, תוכנה, אדריכלות, עיצוב תעשייתי ועיצוב תקשורת חזותית. ספרי הפרויקטים ממוינים ומקוטלגים גם בתוכנת ספיר וגם בקובצי אקסל.

נוסף על הספרים המקצועיים הספרייה רוכשת מדי פעם בפעם בספרי עצה והעצמה לחיזוק היכולות האישיות ולבניית קריירה וגם ספרי מדע פופולריים.

 

קהל היעד של הספרייה

קהל היעד העיקרי הוא הסטודנטים במכללת אורט סינגאלובסקי במסלולים השונים: הנדסאי מה"ט (המכון להכשרה טכנולוגית במשרד הכלכלה והתעשייה), עתודה טכנולוגית בחסות משרד החינוך, המסלול להשלמה לתואר BA בלוגיסטיקה להנדסאים בשיתוף אוניברסיטת בר אילן.

 

מבנה הספרייה/ייחוד ארכיטקטוני

הספרייה נאה ומרשימה את כל הנכנס בשעריה.

בספרייה שני חללים מרכזיים: אולם הכניסה – שבו תצוגת כתבי עת, שש כורסאות המוצבות סביב שולחן קטן מרכזי, שולחנות וכסאות ללימוד ועשר עמדות מחשב לאורך הקירות.

באולם הצמוד ממוקמים מדפי הספרים המסודרים עפ"י שיטת דיואי, ואגף נפרד לספרי פרויקט הגמר. גם באולם זה מוצבים שולחנות וכיסאות לצורכי לימוד.

את אולם הקריאה והמחשבים מעטרים ציורי שמן בנושא סיפורי התורה, שצייר ישראל פולק הידוע גם כתעשיין (מייסד פולגת בקריית גת) ונתרמו על ידי אלמנתו.

 

פעילויות מיוחדות

מדי פעם בפעם הספרייה מפרסמת את עלון חדשות הספרייה ובו מידע על ספרים חדשים והצטיידות חדשה. עדכונים מתפרסמים גם בדף הפייסבוק של מכללת אורט סינגאלובסקי ובעלון מכללת אורט סינגאלובסקי היוצא לאור אחת לחודש/חודשיים.