בצל המלחמה האיומה בסוריה, המצור, הרעב וההפצצות, ניתן היה לחשוב שספרים זה הדבר האחרון שמעסיק את האזרחים. אבל סטודנטים בפרברי דמשק הצליחו להציל מההריסות אלפי ספרי קריאה ולימוד ולהקים ספרייה מחתרתית במרתף אחד הבניינים ההרוסים. מיקום הספרייה סודי ביותר והקוראים נאלצים לחמוק מהכדורים השורקים של הלוחמים כדי להגיע אליה ולחטוף כמה רגעים של אסקפיזם והשראה בתוך המציאות המחרידה בה הם חיים.

הספרייה ממוקמת במרתף אפלולי, קבורה תחת הריסות של בניין מופצץ, ומציעה עולם שלם של למידה, תקווה והשראה לרבים מתושבי הפרבר של דמשק. אנאס אחמד, סטודנט להנדסה לשעבר, מספר שהוא וחבריו ראו בהקמת הספרייה דבר חיוני על מנת שיוכלו להמשיך את לימודיהם.

המצור של ממשלו של אסד על דמשק החל לפני כארבע שנים, מאז אנאס ומתנדבים אחרים, רבים סטודנטים לשעבר שלימודיהם נקטעו בשל המלחמה, אספו מעל 14,000 ספרים שעוסקים בכל נושא שאפשר לדמיין. את הספרים הם מלקטים מבין בתים שהופצצו, המלאכה עצמה מסוכנת וחושפת אותם כמטרות לירי של הלוחמים. ניתן לתהות למה המתנדבים מסתכנים בשביל כמה ספרים, אבל אנאס מסביר שספרים אלו חיוניים לקהילה, בחלקם ניתן למצוא ייעוץ רפואי לטיפול בחולים ופצועים, מורים יכולים להשתמש בהם על מנת להכין מהלכי שיעור מאולתרים וסטודנטים לרפואת שיניים לומדים מהם כיצד להכין סתימות או לבצע עקירות.

מיקום הספרייה סודי ביותר כיוון שאנאס וחבריו מאמינים שלוחמיו של אסד שמים להם למטרה מקומות איסוף קהילתיים מעין אלו. לכן ילדים אינם מורשים להתגודד בספרייה. עם זאת, ילדה אחת ושמה איסלאם, מבלה את מרבית יומה בספרייה, משחקת וקוראת, הכל במטרה להדחיק את המראות הקשים שהיא רואה ואת רעשי בטנה המקרקרת. אנאס מספר שהוא מאמין שהמוח זה כמו שריר, והקריאה עושה אותו חזק יותר. ומוח חזק תורם לחיזוק הנפש. הספרייה הקטנטנה הזו מצליחה להחזיר לאנשים אלו חלק מחייהם בחזרה והספרים נותנים מוטיבציה להמשיך הלאה ולחלום על עתיד טוב יותר.

לכתבה המלאה